PROGRAM 2010/2011
Na wykłady obowiązują karnety wstępu – co roku według nowego wzoru. W roku akademickim 2010/2011 studenci wykładów varsavianistycznych otrzymują jako identyfikator, a zarazem pamiątkę z wykładów, karnet, którego wzór znajduje się poniżej.
Zgodnie z intencją autora Projektu Warszawa, co rok są przygotowywane nowe tematy varsavianistyczne wzbogacające ofertę naukową i edukacyjną. Jest to zadanie trudniejsze, niż powielanie tym samych wykładów kolejnym rocznikom. Pokazuje ono jednak potencjał wykładowców i mnogość tematów varsavianistycznych, które mogą stać się przedmiotem wykładów akademickich. Można zagwarantować, że każdy z wykładów jest przygotowywany bardzo starannie, a wiele z nich będą współprowadziły znane osobistości budując wykład-dialog między prowadzącymi.
Wykłady odbywają się z zasady w poniedziałki o godz. 18:00 w auli Wydziału Biologii UW w kampusie Ochota przy ul Miecznikowa (lokalizacja – patrz zdjęcie lotnicze w zakładce aktualności). Niektóre z wykładów odbędą się jednak w tym samym terminie, ale w innych miejscach na terenie Warszawy (fakt zajęć w innym miejscu niż w auli Wydziały Biologii jest oznaczony hasłem ; UWAGA przy danym wykładzie). Poza wykładami poniedziałkowymi przewidziane są również dla słuchaczy Varsavianistyki dwa dodatkowe spotkania w przestrzeni Warszawy w innych dniach tygodnia (nie są obowiązkowe i nie będą one włączone do egzaminu). Te odmienne daty, miejsca i ich adresy są podane przy konkretnych wykładach. Proszę więc uprzejmie uważnie sprawdzać, w którym miejscu i terminie jest zaplanowany dany wykład.
PROGRAM WYKŁADÓW 2010/2011
Wykład inauguracyjny
VARSAVIANISTYKA – OBRAZOWA INFORMACJA O MIEŚCIE
dr Marek Ostrowski – Uniwersytet Warszawski (Wydział Biologii UW)
WARSZAWSKI ODCINEK WISŁY I JEGO HISTORIA
dr Marek Ostrowski, prof. dr hab. Artur Magnuszewski (Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW), Przemysław Pasek (Fundacja Ja Wisła)
Wykład odbył się w amfiteatralnej niecce dawnej pochylni Portu Czerniakowskiego dosłownie na brzegu Wisły, przy ognisku, skąd transmisja przekazana była poprzez kamery na ekran i głośniki. Dzięki temu wszyscy będą mogli uczestniczyć w wykładzie. Po wykładzie o historii warszawskiego odcinka Wisły nastąpiła część druga przy ognisku: OPOWIEŚCI WIŚLANE.
Wykład odbył się na wybiegu dla niedżwiedzi znajdującym się w obrębie Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego przy ul. Ratuszowej. Studenci również mieli możliwość wstępu bezpośrednio na wybieg dla niedźwiedzi i z tej perspektywy spojrzenia na innych zwiedzajacych i Warszawę.
Wstęp dla uczestników Varsavianistyki na następujących warunkach: na jeden bilet ulgowy (11 zł) mogły wejść dwie osoby będące słuchaczami wykładów Varsavianistycznych. Po wykładzie można było zwiedzić ZOO.
ROZWÓJ PRZESTRZENNY WARSZAWY cz. I – POCZĄTKI MIASTA (lokacja Starego Miasta, powstanie Nowego Miasta i zrębów trzeciej Warszawy – Warszawy Koronnej)
dr Marek Ostrowski, dr Andrzej Sołtan (Muzeum Historyczne m.st. Warszawy)
Wykład na wydziale Biologii UW (adnotacja przy nazwisku okresla instytucję reprezentowana przez wykładowcę)
SKRAJEM SKARPY WIŚLANEJ
dr Marek Ostrowski.
ELIZEUM – WYPRAWA DO WNĘTRZA SKARPY
mgr Andrzej Wolański (Biuro Konserwatora Zabytków), dr Marek Ostrowski.
UWAGA:
Miejsce spotkania: grota Elizeum.
Lokalizacja: Grota znajduje się w parku na rogu ulic: Książęcej i Kruczkowskiego(idąc ul. Książęcą od placu Trzech Krzyży w dół znajduje się u podnóża skarpy w parku, po lewej stronie ulicy nie dochodząc do pierwszych świateł drogowych). W parku, widoczny z ulicy, jest staw, przy którym znajduje się ujęcie wody w kształcie rotundy. Wejście do Elizeum znajduje się W SKARPIE 30 m od ujęcia wody.
WARSZAWA JAKO CENTRUM POLITYCZNE RZECZYPOSPOLITEJ – USTROJOWO-KONSTYTUCYJNE UWARUNKOWANIA POWSTANIA I ROZWOJU MIASTA
dr Adam Jankiewicz (Trybunał Konstytucyjny), dr Marek Ostrowski
Wykład odbył się w Trybunale Konstytucyjnym.
WARSZAWA OKRESU BERNARDO BELLOTTO ZWANEGO CANALETTO.
prof. Andrzej Rottermund (Zamek Królewski)
Wykład odbył się w Sali Wielkiej Asamblowej Zamku Królewskiego, w czasie, gdy cala Warszawa stala sparalizowana opadami sypiacego sniegu i wielogodzinnym unieruchomieniem w korkach. Wielu nie bylo w stanie dotrzec na wyklad, niektorzy dochodzili w trakcie, ale wszyscy, ktorzy przyszli, wyszli usatysfakcjonowani.
PITAWAL WARSZAWSKI
dr Marek Ostrowski, Stanisław Milewski
PARKI, OGRODY I FLORA WARSZAWY
dr Marek Ostrowski, prof. dr hab. Barbara Sudnik (Wydział Biologii UW)
FILTRY WARSZAWSKIE I WARSZAWA OKRESU LENDLEY’A
Teresa Frątczak, dr Marek Ostrowski
WARSZAWA W OKRESIE MIĘDZYWOJENNYM
dr Marek Ostrowski, dr Krzysztof Jaszczyński & Ryszard Mączewski (twórcy portalu Warszawa 1939.pl).
ROZWÓJ PRZESTRZENNY WARSZAWY cz. II – KSZTAŁTOWANIE SIĘ STRUKTURY FUNKCJONALNO-PRZESTRZENNEJ MIASTA
MASTERPLAN ILUMINACJI WARSZAWY
mgr inż. arch. Grzegorz Buczek (Wydz. Architektury PW), Tomasz Gamdzyk (Naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy) , dr Marek Ostrowski, Cushman & Wakefield – akwarela „Warszawa z lotu ptaka”
ROZWÓJ PRZESTRZENNY WARSZAWY cz. III – PRZYSZŁOŚĆ I MARKA MIASTA
dr Marek Ostrowski, dr Stanisław Wyganowski- pierwszy prezydent Warszawy w III RP
EGZAMIN
Tym razem głos będą mieli studenci varsavianistyki
HISTORIA WARSZAWY OPOWIEDZIANA HISTORIĄ MOSTÓW
dr Marek Ostrowski, mgr inż. Zbigniew Żurek – abs. Wydz. Inżynierii PW
dr Marek Ostrowski